Simurg (Zümrüdü Anka)

Anka Kuşu’nun hikayesi gerçekten hayretler içerisinde bırakacak bir           hikaye ve okuyucuya kendini hatırlatmada yardımcı olacak bir efsanedir..

Simurg veya bir diğer ismiyle Zümrüdü Anka efsanevi bir kuştur. Pers mitolojisi kaynaklı olsa da zamanla diğer Doğu mitoloji ve efsanelerinde de yer edinmiştir. Sênmurw  ve Sîna-Mrû  diğer isimlerindendir. Ayrıca zaman zaman sadece Anka kuşu olarak da anıldığı olmuştur. Türk mitolojisinde karşılığı Tuğrul Kuşu‘dur.

 

Anka kuşunun yanıp, küllerinden tekrar doğduğu da rivayetler arasındadır..

 

Bir rivayete göre, yılın bir günü bütün kuşlar Anka kuşunu görmek üzere yola çıkarlarmış.Yolda kimi yorgunluktan kimi hastalıktan sürüden ayrılırmış.En sona 30 tane kuş kalırmış bunlar Anka kuşunun görüldüğü gölete varırlarmış ve bu kuşların tüyleri dökülerek Zümrüdü Anka kuşunun resmi çıkarmış ve bu 30 kuş Anka kuşu olurlarmış..

 

 


Reklamlar

Hakkında kemalkartal
Kemal KARTAL , 30.09.1995 tarihinde Üsküdar Zeynep Kamil Hastahanesinde dünyaya gözlerini açmıştır.Maviş gözleriyle onunla ilgilenen hemşireyi kendine aşık eden Kemal erkekliğe ilk adımını 2000 senesinde Özel Afiyet Hastahanesinde atmıştır.2001 Senesinde anaokuluna gitmeye başlamış ve fazla gitmemesine rağmen hocasının bütün ikazlarına karşın bütün milleti örgütleyip okula taso götürmüş bir şahsiyettir. 2002 Senesinde ilköğretim hayatına Yılmaz SOYAK İ.Ö.O ‘unda başlamıştır.İlkokul eğitimini tamamladıktan sonra orta öğretimini tamamlamak üzere Pendik AML'ye başlamıştır. Babasının özel sektörde işe başlamasıyla iş hayatına erken atılmış ve esnaf olmuştur ve şu sıralar RENK Elektronik’te Satış Müdürlüğü ve CIO’luk yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: